Czasy angielskie

Czasy angielskie

Kiedy ktoś pyta mnie o czasy angielskie nigdy nie zastanawiam się nad nimi w liczbach. Liczby są ważne ale może dla matematyka albo bankowca albo pani pracującej na kasie w Biedronce. Dla mnie ważniejsze są fakty kiedy i jakiego czasu używam.

Czasy dzielimy podobnie jak w polskim na przeszłe, teraźniejsze i przyszłe. W angielskim skupiamy jeszcze uwagę na czynnościach dokonanych i niedokonanych. Długości ich trwania lub ewentualnych skutkach i związku z teraźniejszością.

Przeszłość: Past Simple, Past Continuous, Past Perfect, Past Perfect Continuous

Teraźniejszość: Present Simple, Present Continuous, Present Perfect, Present Perfect Continuous

Przyszłość: Future Simple, Future Continuous, Future Perfect, Future Perfect Continuous

Czy trzeba znać całą gramatykę, żeby mówić jak Native Speaker? Nie. Zdecydowanie nie. Nie jestem zwolennikiem uczenia się regułek z książek. Zawsze staram się znaleźć pośrednią metodę. Regułkę poznaną z książki trzeba odnieść do życia codziennego i realnego kontekstu. Jeśli więc poznasz jakikolwiek czas, przyspiesz swoją naukę zapamiętując co najmniej 2 zdania z każdego czasu. Dzięki temu bazując na danym zdaniu będzie Ci łatwiej odnieść się do budowy i zastosowania w danym czasie. Dla przykładu: kiedy ktoś mnie pyta o czas Present Perfect, to zawsze kojarzę z tym czasem zdanie ze złamaną nogą. Dlaczego? Bo schemat pokazuje mi od razu budowę czasu i skutek w teraźniejszości. Zdanie I have broken my leg obrazuje mi, że czynność ta zadziałała się w przeszłości z widocznym skutkiem na dziś. Łatwe?

Podczas mojego wakacyjnego pobytu w Wielkiej Brytanii zaobserwowałam fakt, że brytyjczycy posługują się tylko kilkoma czasami. Najczęściej słyszałam rozmówki w czasie Present Simple, Present Continuous, Present Perfect, Past Simple. A co z resztą? Na pewno przyda się rozróżnić ważniejsze konstrukcje gramatyczne takie jak Strona bierna czy Mowa zależna. Z pewnością nabierzemy większą sprawność językową jeśli będziemy mieć pewien zakres słownictwa niż wszystkie regułki z czasów gramatycznych w jednym palcu.