Brytyjski angielski czy amerykański?

język angielski

Odmiany i dialekty angielskiego

Jak często to słyszysz? Jak myślisz, jakiego angielskiego używasz? Brytyjski angielski czy amerykański angielski?

Podczas nauki jakiegokolwiek języka, oprócz gramatyki bardzo ważną część stanowi wymowa. Poprawna wymowa może zapewnić nam pełen przepływ informacji, którą chcemy przekazać. Według naukowców, nasz mózg najlepiej radzi sobie z podłapywaniem wymowy przed 12. rokiem życia ponieważ do 12 roku życia nasze dwie półkule mózgowe znacznie lepiej ze sobą współpracują i łatwiej jest zapamiętać a następnie odtworzyć wiele rzeczy. Język angielski, zależnie od lokalizacji ma przyporządkowane określone schematy wymowy. Do najczęstszych wliczamy: wymowę brytyjską, amerykańską i australijską.

Najlepszym przykładem będzie filmik przedstawiający kilka słów wypowiadanych w trzech odmianach angielskiego: amerykańskim, brytyjskim i australijskim.

źródło: Youtube

Jakiego angielskiego uczymy się w szkołach?

Przyznam szczerze, że mogę to oszacować jedynie z mojego „osłuchania” i doświadczenia… Zakładam na 80%, że w polskich szkołach publicznych uczymy się odmiany brytyjskiej języka angielskiego. W sprawach akcentu jest to jednak „umowne” to znaczy, że możemy się „zbliżyć” do native’a i mieć słuch doskonały ale nigdy tym native’m nie będziemy. To jest moje zdanie i wcale ale to wcale nikt z Was nie musi się ze mną zgadzać. To jest też tak, że będąc Polakiem, uczymy się polskiego ale czy umiemy go tak na 100%? No nie… bo wystarczy mieszkać w Gdańsku i pojechać do Zakopanego lub do Katowic i mieć barierę w mówieniu ale też w zrozumieniu czegokolwiek. To wszystko zależy od tego miejsca, gdzie używa się pewnych odmian językowych i ich swoistych żargonów.

Ucz się, zapisuj i sprawdzaj – zawsze!

Jedną z moich zasad jest ciągłe doszkalanie się. Języka angielskiego zaczęłam się uczyć w wieku ok. 14. roku życia. Jednak w pierwszych latach mojego kontaktu z tym językiem, nikt zbytnio nie zwracał uwagi na moją wymowę i nikt za bardzo mnie nie poprawiał. Więc jak się miałam nauczyć wymawiać coś poprawnie, skoro nie miałam feedbacków? Dopiero na studiach odkryłam swoje błędy i staram się ich nie powtarzać. Wiele osób twierdzi, że uczy się angielskiego z filmów i piosenek. Jakie jest moje zdanie na ten temat? I tak, i nie.

Zależy, co chcesz podszlifować. Jeśli umiesz gramatykę i chcesz się sprawdzić w listeningach z filmów – ok. Jeśli nie umiesz nic i chcesz zacząć od filmów – to tak jakbyś zaczynał pływać w oceanie bez koła ratunkowego ale zaczynasz nie od brzegu a mniej więcej parędziesiąt kilometrów od brzegu. Jak myślisz, czy sobie na prawdę poradzisz? W filmach i piosenkach są żargony, skrótowce i inne pułapki językowe. Jeśli chcesz się uczyć w ten sposób, to może zacznij od multimediów przeznaczonych dla dzieci.

Brytyjski angielski czy amerykański?

To dwa z najpopularniejszych odmian angielskiego. Warto osłuchać się na konkretnych przykładach słówek aby „wyłapać” różnice. Pomocne będą filmiki na youtube, netflixie czy też słowniki internetowe z wymową.

Przykładem na wymowę brytyjską jest słownik diki.pl i przykład słowa VASE

Przykładem na wymowę amerykańską jest słownik bab.la i przykład słowa VASE

 

Zobacz także Brytyjski angielski vs. Amerykański angielski

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *